Kradzież za pomocą OLX

Oszustwo za pomocą OLX – jak się uchronić przed przestępstwem, które dotyka coraz więcej użytkowników?

Zaczniemy od początku. O co chodzi w oszustwie OLX?

Wystawiając przedmiot na sprzedaż w serwisie OLX.pl podajesz swój numer kontaktowy – czego celem jest łatwiejszy kontakt między Tobą, a kupującym. Niestety od jakiegoś czasu, a dokładniej od momentu wprowadzenia przez OLX.pl płatności online za produkty (oraz ich wysyłkę) oszuści zza wschodniej granicy zaczęli wykorzystywać łatwowierność sprzedających i rozpoczęli masowe wysyłki wiadomości najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp o rzekomym zainteresowaniu się sprzedawanym przez Was produkcie i 'dowodem’ wpłaty.

Gdzie tu oszustwo? To rzuć okiem na poniższy zrzut ekranu i zobacz co jest nie tak:

Źródło:https://www.wykop.pl/wpis/56151033/wiedzialem-od-poczatku-ze-to-scam-ale-chcialem-zob/

Udało Ci się znaleźć clou programu? Spójrz na przesłany link do 'odebrania’ płatności:

 hxxps://pl.olx.oferta-payment[.]pro/get/?id=45092813

Jeśli dalej wydaje Ci się wszystko ok, to spójrz na domeny jakimi podczas płatności posługuję serwis OLX:

 • marketplace.olx.pl/…
 • delivery.olx.pl/…
 • przesylki.olx.pl/…

i wróć do linku otrzymanego przez sprzedającego od zainteresowanego kupnem 'klienta’. Wydaje mi się, że już sprawa jest jasna i możemy przejść do dalszego punktu…

Gdzie przekierowuje nas fałszywy link? Otóż wersji fałszywych witryn udało mi się zliczyć co najmniej kilkanaście. Oczywiście każda podrobiona strona płatnicza posiada logo OLX, VISA, MasterCard czy innego podmiotu, dzięki któremu oszust mógłby jeszcze bardziej uśpić czujność swojej ofiary.

Źródło: https://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2021/03/olx-1-kontaktC.jpg

Powyżej zrzut ekranu fałszywej strony do odbioru płatności – nie sposób przeoczyć że, głównym celem jest nasza karta płatnicza. Oszust chce otrzymać od nas numer karty, datę jej ważności oraz najważniejsze – kod z odwrotu karty – zwany potocznie kodem bezpieczeństwa CVV.

Co się dzieje kiedy wpiszemy wszystkie te rzeczy do widocznych wyżej pól? Już możecie się domyśleć – wszystkie te dane trafiają wprost do naszego 'Kupującego’, który właśnie w tym momencie dokonuje natychmiastowego czyszczenia naszego konta (konta gdzie mieliśmy podpiętą kartę płatniczą).

Jak nie dać się oszukać?

Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być nie używanie formy płatności poprzez OLX. A wszystkie wiadomości od fałszywych kupujących kasować. Ale… nie dajmy się zwariować. Dlaczego nie ułatwiać sobie życia? Przecież proponowana forma płatności przez serwis OLX nie jest taka zła. Dzięki niej możemy szybko otrzymać pieniądze podczas sprzedaży, a gdy coś kupujemy i to sprzedający okaże się oszustem jesteśmy w stanie odzyskać swoje środki.
No dobrze, jesteśmy w punkcie gdzie jednak decydujemy się korzystać z tego ułatwienia. Jak nie dać się przysłowiowo przekręcić?

 1. Nie klikaj w linki otrzymywane z nieznanych Ci numerów / maili.
 2. Nie podawaj swoich danych – Imię i Nazwisko to także sensytywne dane!
 3. Nie podawaj numerów do karty płatniczej!
 4. Podczas korespondencji z przyszłym kontrahentem działaj spokojnie, bez zbędnych emocji.
 5. Nie daj sobie wmówić – że coś będzie szybciej, lepiej, taniej. Ty sprzedajesz – to Ty dyktujesz warunki sprzedaży. Oczywiście zgodnie z regulaminem strony na której się ogłaszasz.

Zainteresował Cię materiał o OLX? Zachęcam do poszerzenia wiedzy z poniższych linków:

 1. https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/
 2. Profil Twitter CSIRT KNF: https://twitter.com/CSIRT_KNF
 3. https://www.youtube.com/watch?v=uPWVGab0MR8

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *